FarhangIran
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برگ نخست
در باره ما
پیوند با ما
راهنما
جستجوی پیشرفته
یاد داشت روز
سیاسی-اجتماعی
ترجمه روزنامه ها
تاریخی-فرهنگی
شاهنامه فردوسی
شاهنامه خوانی
زرتشت، اوستا، گاتها
سیمرغ در فرهنگ ایران
جشن های ایرانی
خنیاگری
باغ ایرانی
نام های ایرانی
واژه نامه زبان پارسی
پرسش و پاسخ
یادمان های تاریخی
رو یداد ها
گفتگو ها
طنز
 
 
تازه ترین ها
پر بیننده ترین ها
 
 
 
 
 
 
برگ نخست arrow رو یداد ها arrow رویداد ها arrow دستگیری سیصد کودتاچی درفرانسه و نقش احتمالی جمهوری اسلامی
دستگیری سیصد کودتاچی درفرانسه و نقش احتمالی جمهوری اسلامی چاپ ارسال به دوست
نویسنده فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی   
۲۴ تير ۱۳۹۴
هم زمان با چهاردهم ژوئیه سالگرد انقلاب کبیر فرانسه روز گذشته سیصد کودتاچی که قصد داشتند کاخ ریاست جمهوری، کاخ نخست وزیری، سنا و مجلس شورای فرانسه را اشغال کنند، توسط نیروهای پلیس دستگیر شدند. نام این گروه؛ جنبش چهاردهم ژوئیه می باشد. به گفته خبرنگار روزنامه فیگارو این گروه سال گذشته در ماه مارس 2014، دراینترنت شکل گرفت وهدف آن بدست گرفتن قدرت سیاسی از طریق کودتا با پشتیبانی نیرو های ارتش و پلیس فرانسه می باشد. یک کمدین فرانسوی آفریقایی تبار به نام دیودونه امبالا امبالا، و دوست و همکار نزدیک او آلن سورال مقاله نویس چپگرای فرانسوی، که هر دو روابط بسیار نزدیکی با جمهوری اسلامی دارند در صدر مبلغین و پشتیبانان این گروه کودتاچی می باشند.

دیودونه امبالاا امبالا و یار همراهش بار ها به ایران سفر کرده اند، در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد ، دیودونه طی یک کنفرانس مطبوعاتی در تهران و سپس پاریس اظهار کرد که قرار است بیش از صد میلیون یورو برای تهیه فیلم هایی در تبلیغ جمهوری اسلامی و بر ضد اسرائیل از دولت ایران دریافت کند.

دیودونه از مخالفین سرسخت یهودیان و اسرائیل می باشد و در فرانسه بار ها در دادگاه های این کشور محکوم به زندان معلق و جریمه نقدی شده است. دیودونه که معنی نامش به فارسی ( خداداد) می باشد اغلب در برنامه های فکاهی خود مرتباً علیه یهودیان و اسرائیل مزه پرانی می کند و به همین دلیل دارای طرفداران بسیاری در میان جوانان مسلمان و عرب تبار فرانسوی می باشد. نشریات فرانسوی از کمک های مالی جمهوری اسلامی به فهرست افراد ضد صهیونیسم فرانسه که توسط دیودونه به ایران ارائه شده است پرده برداشتند.

مدت ها است که جمهوری اسلامی با صرف هزینه های کلان در پی نزدیکی به روزنامه نگاران و افراد مؤثر در جامعه فرانسه می باشد، در اوائل ماه ژوئن 2015، ژیل مونیه، روزنامه نگار چپ گرای فرانسوی وکارشناس مسائل عراق و خاورمیانه در سفری به ایران میهمان مقامات جمهوری اسلامی شد و کنفرانسی در پشتیبانی از حقوق ایران در مورد مسائل اتمی در تهران برگزار کرد. این روزنامه نگار فرانسوی روز پس از امضای موافقتنامه میان ایران و پنج به اضافه یک در وین طی یک مقاله در سایت شخصی خود  از پیروزی ایران در این مذاکرات سخن گفت در صورتی که به گفته کارشناسان ایران در این مذاکرات در ازای دست برداشتن از بلند پروازی های اتمی و نظامی بجز رفع تحریم های اقتصادی که  آن هم در ششماه آینده اجرا خواهد شد چیز مهمی بدست نیاورده است.

گروه چهاردهم ژوئیه از اعضاء و طرفداران خود خواسته بود که در بامداد روز چهاردهم ژوئیه 2014 ، در میدان کنکورد که به کاخ های رئیس جمهور، نخست وزیروهمچنین مجلس سنا و نمایندگان فرانسه نزدیک است گرد آیند تا طرح خود را اجرا نماید، لیکن به دلیل برگزاری مراسم رژه نظامی چهاردهم ژوئیه در میدان کنکورد و خیابان شانزه لیزه این اقدام آنان بی نتیجه ماند.

اعضای گروه پس از پایان مراسم رسمی بعد از ظهر بصورت غیرقانونی درمیدان کنکورد جمع شدند و پلیس اکثر آنان را که سیصد نفر بودند دستگیر کرد.آمار رسمی اعضای این گروه تاکنون سیصد و پانزده تن می باشد. این گروه روی احساساتی شدن و تحریک نیرو های مسلح فرانسه که در چهاردهم ژوئیه مشغول رژه نظامی بودند حساب می کرد.

جنبش چهاردهم ژوئیه خود را به عنوان یک؛ جمع مردم ساده فرانسه معرفی می کند که قصد دارد تصمیم گیرندگان کشور را تغییر دهد و اصلاحات عمیق در کشور ایجاد کند. این گروه ادعا می کند که دارای حدود ده نماینده خارج از هرگونه وابستگی سیاسی و مذهبی می باشد. در واقع این جمع کوچک تئوری های توطئه مطرح می کند.

طرفداران این گروه میخواهند واکسیناسیون ممنوع شود و پزشکی سنتی را جایگزین نمایند. این گروه می گوید کسانی که مطیع اتحادیه اروپا می باشند خیانتکارند. دیگر ادعا های این گروه افشای بدهکاری های ساختگی توسط بانکداران می باشد، گروه چهاردهم ژوئیه معتقد است این توطئه سرمایه داران و بانکداران برای ایجاد فشار های اقتصادی بر مردم می باشد. گروه جنبش چهاردهم ژوئیه آمریکا را نیز متهم به (هدر دادن دارایی های اجداد اروپاییان ، صنایع، فرودگاه ها ) و... فهرست درازی را ردیف می کنند.

اریک فیوریل، سخنگوی این گروه مدعی است که واژه خرد مردمی! را او ساخته است. او می گوید که بجای مدیریت و هدایت جامعه بدست طبقات بالای سیاسی در حکومت جمهوری، بهتر و منطقی  است که شهروندان بدون هیچ انتخاباتی باتوجه به موقعیت اجتماعی خود، یا احزاب و گروه ها به خدمت مردم همت گمارند و بجای شرکت های چند ملیتی اقتصادی، هدایت جامعه را شهروندان بدست گیرند.

فعالیت این گروه در چند هفته پیش شدت گرفته است، این گروه امیدوار است بتواند شمار اعضایش را به دوهزار تن برساند. گروه با ایجاد  شورای ملی انتقال حکومت، در پی آن است که در پایتخت و استان های مختلف اماکن دولتی و استراتژیک فرانسه را به اشغال خود در آورد و با تنظیم یک قانون اساسی تازه یک حکومت موقت تشکیل دهد. در تاریخ هیجدهم  ژوئن 2015 میلادی گروه یک سایت تازه اینترنتی ایجاد کرد و خود را تنها مسئول قانونی ملت فرانسه نامید.

جنبش چهاردهم ژوئیه با تولید و پخش کلیپ های اینترنتی در شبکه های اجتماعی دست به تبلیغات فراوانی زده است، برخی از این کلیپ ها را هزاران نفر بازدید کرده اند در برخی موارد شمار بینندگان این کلیپ ها از مرز یک میلیون تن گذشته است.

منابع:
http://www.mouvement-14-juillet.fr/

http://rue89.nouvelobs.com/2013/10/21/les-iraniens-ont-ils-finance-liste-antisioniste-dieudonne-246809

http://www.france-irak-actualite.com/2015/07/nucleaire-l-iran-droit-dans-ses-bottes-face-aux-exigences-occidentales.html

http://www.france-irak-actualite.com/2015/07/accord-de-vienne-sur-le-nucleaire-une-indubitable-victoire-pour-l-iran.htmlآخرین بروز رسانی ( ۲۴ تير ۱۳۹۴ )
 
 

دریافت آگاهی نامه

نشانی ایمیل شما:  
دریافت آگاهی نامه بیرون رفتن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتشارات فرهنگ ایران
انتشارات فرهنگ ایران
گاهنامه فرهنگی
گاهنامه فرهنگی
گروه فرهنگ ایران
FaceBookFarhangiran
شاهنامه فردوسی
shahnameh
پرچم های ایران
Safavid.jpg
پوشاک زنان ایرانی
جنگ ابزار های ارتش ایران
RSS های فرهنگ ایران
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Untitled Document
                              

Copyright © 2004, All rights reserved. Created by The Iranian cultural foundation
E-mail: webmaster[at]farhangiran.com