FarhangIran
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برگ نخست
در باره ما
پیوند با ما
راهنما
جستجوی پیشرفته
یاد داشت روز
سیاسی-اجتماعی
ترجمه روزنامه ها
تاریخی-فرهنگی
شاهنامه فردوسی
شاهنامه خوانی
زرتشت، اوستا، گاتها
سیمرغ در فرهنگ ایران
جشن های ایرانی
خنیاگری
باغ ایرانی
نام های ایرانی
واژه نامه زبان پارسی
پرسش و پاسخ
یادمان های تاریخی
رو یداد ها
گفتگو ها
طنز
 
 
تازه ترین ها
پر بیننده ترین ها
 
 
 
 
 
 
برگ نخست arrow رو یداد ها arrow رویداد ها arrow کنگره و توافق اتمی !
کنگره و توافق اتمی ! چاپ ارسال به دوست
نویسنده اسماعیل هوشیار، فعال سیاسی   
۱۸ مرداد ۱۳۹۴
 Ismaeil_Hoshiar یکی از تیترهای خبری این روزها ، موضوع توافق اتمی در کنگره آمریکاست که برایش رای گذاری میکنند . نوشته اند توافق اتمی در آستانه فرو پاشی در کنگره و اینا....وعده ای هم البته شادی هم میکنند وتبریک هم میگویند ! به نظر من کمی مغز و لایه خاکستری را از حالت آکبند خارج کنید و از آن استفاده مفید کنید . این جنگ زرگری بخشی از بازی های دیپلماسی رایج است جهت بالا بردن قیمت ! والا اگر غرب از ابتدا خیز انجام توافق به هر قیمت را برنداشته بود اساسا وارد مسیر مذاکره نمیشدند و تا حالا ناتو ( با یا بدون اجازه کنگره ) کارش را تمام میکرد . در طرف مقابلش هم ولی فقیه اجازه ورود به این مسیر مذاکره را از ابتدا نمیداد و حسن روحانی هم از احمدی نژاد رادیکالتر میشد !

 هرتصمیم گیری و عملکرد سیاسی مشخصی حواشی خودش را دارد . اگر غرب از ابتدا هم خیز جنگ و سرنگونی قهرآمیز را برمیداشت باز هم عده ای مخالف جنگ بودند. جان کری وزيرامور خارجه آمريکا روز جمعه در مخالفت با استدلال‌های دو نماينده ارشد حزب دمکرات برای رد توافق هسته‌ای ايران، گفت : به رغم احترامی که برای نمایندگان کنگره مخالف توافق با ایران قائل است، استدلال‌های آنها بر پايه واقعيت نمی‌داند . جان کری گفته است در صورت رد اين توافق ، جنگ تنها گزینه باقی مانده است . در نتيجه به گفته او مردم برای اقدام نظامی فشار وارد خواهند کرد . نمايندگان کنگره آمریکا بايد تا ۲۶ شهریور ماه به توافق هسته‌ای ايران و شش قدرت جهانی رای مثبت يا منفی دهند و يا تصميم بگيرند رای ندهند.

کاخ سفید اعلام کرده که نیاز نداریم کنگره توافق اتمی را تایید کند فقط آن را بر هم نزند . سخنگوی کاخ سفيد عصر روز پنجشنبه در نشست خبری روزانه خود ضمن حمايت از اظهارات روز گذشته رييس جمهوری ایالات متحده، تاکيد کرد که تندروهای ايران و جمهوريخواهان کنگره، هر دو خواهان رد توافق هسته‌ای با تهران هستند . دقت کنید که در این جنگ زرگری 2 گروه تندرو هستند که نمیخواهند توافقی انجام شود . در هر دو طرف حرفهایی زده میشود که خیلی نگران کننده است اما عملا توافق انجام شده است . جنگ البته که درطرف غربی همیشه یک گزینه روی میز است اما به هر دلیلی طرفین تصمیمی جنگی ندارند و این مسیر را ادامه خواهند داد . لیزخوردنهای مشتی مهتاب علاف ، با تیترهایی آشنا فقط جنبه اتلاف وقت دارد . ماجرای توافق هسته ای بار ديگر حکايت از آن می کند که حکومت اسلامی با تمام جناح «محافظه کار» و «اصلاح طلب» اش نوشیدن جام زهر دوم را هم انتخاب کرده است ، چون راه دیگری نداشتند .

به گزارش رادیو فردا ، وزيرامور خارجه آمريکا روز جمعه در مخالفت با استدلال‌های دو نماينده ارشد حزب دمکرات برای رد توافق هسته‌ای ايران گفت: با توجه به امکان رديابی اورانيوم در زمانی ۲۵ ساله، دستیابی حکومت اسلامی ایران به بمب اتمی غير ممکن است . به گفته جان کری به جز همین تابلوی توافق جامع ، مردم برای اقدام نظامی فشار وارد میکنند....

وقتی مردم ایران به هر دلیلی در صحنه و تاثیرگذار نیستند ، سرنگونی حکومت اسلامی و انحلال قانون اساسی اسلامی راعملا چه کسی باید انجام دهد ؟ وقتی مردم نیستند و توافق اتمی هم نباشد ، تنها گزینه باقی مانده همان تابلوی جنگ غرب است . درعمل پراتیک و زمین سیاست بین دولتهای مختلف توافقی جامع اتمی انجام شده است تا حکومت اسلامی فعلی در کلوپ قدرت باقی بماند تا به مرور زمان رفتار و ماهیتش عوض شود . نام یا منافع مردم فقط دکانی جهت کاسبی است که حتی جان کری هم ازآن استفاده میکند .
آخرین بروز رسانی ( ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ )
 
 

دریافت آگاهی نامه

نشانی ایمیل شما:  
دریافت آگاهی نامه بیرون رفتن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتشارات فرهنگ ایران
انتشارات فرهنگ ایران
گاهنامه فرهنگی
گاهنامه فرهنگی
گروه فرهنگ ایران
FaceBookFarhangiran
شاهنامه فردوسی
shahnameh
پرچم های ایران
Taherian.jpg
پوشاک زنان ایرانی
جنگ ابزار های ارتش ایران
RSS های فرهنگ ایران
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Untitled Document
                              

Copyright © 2004, All rights reserved. Created by The Iranian cultural foundation
E-mail: webmaster[at]farhangiran.com