FarhangIran
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برگ نخست
در باره ما
پیوند با ما
راهنما
جستجوی پیشرفته
یاد داشت روز
سیاسی-اجتماعی
ترجمه روزنامه ها
تاریخی-فرهنگی
شاهنامه فردوسی
شاهنامه خوانی
زرتشت، اوستا، گاتها
سیمرغ در فرهنگ ایران
جشن های ایرانی
خنیاگری
باغ ایرانی
نام های ایرانی
واژه نامه زبان پارسی
پرسش و پاسخ
یادمان های تاریخی
رو یداد ها
گفتگو ها
طنز
 
 
تازه ترین ها
پر بیننده ترین ها
 
 
 
 
 
 
برگ نخست arrow رو یداد ها arrow رویداد ها arrow همدردی یا سؤاستفاده ی سیاسی؟
همدردی یا سؤاستفاده ی سیاسی؟ چاپ ارسال به دوست
نویسنده حسن بهگر، تحلیلگر سیاسی   
۱۶ آبان ۱۳۹۴
شنبه گذشته یک هواپیمای روسی که از شرم الشیخ عازم سنت پترزبورگ بود با 224 تن سرنشین که 25 نفر آنان کودک بودند سقوط کرد. هنوز علت سقوط هواپیما روشن نشده است ولی داعش درهمان روز نخستین مسئولیت ساقط کردن این هواپیما را به عهده گرفت و دیروز باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده بدون اظهار تأسف از این رخداد، فرض انفجار بمب در داخل هواپیما را به میان کشید. پیش از او دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز از این احتمال سخن گفته بود.
این در حالی بود که روسیه و مصر از منتسب کردن این واقعه به تروریست ها خودداری کرده بودند. وزارت امور خارجه روسیه ادعای انگلستان مبنی بر احتمال بمب گذاری در این هواپیما را "تکان دهنده" توصیف کرد چون بریتانیا شواهد و مدارک این ادعا را با روسیه در میان نگذاشته و آن را افشا نکرده بود.

اصرار آمریکا و انگلیس نسبت به تأکید بر بمب گزاری در هواپیما در حالی که کشور صاحب عزا یعنی روسیه هنوز علت و سبب حادثه را اعلام نکرده است ناشی از چیست؟

لوفت هانزا پرواز به شرم الشیخ را از سر احتیاط متوقف کرد و امروز اس آ اس شرکت هواپیمایی اسکاندیناوی نیز چنین نمود. در آخرین دقایقی که این یادداشت تهیه می شد روسیه هم پرواز به شرم الشیخ را قطع نمود در حالیکه قبلا 20 هواپیمای مسافربری روسی همچنان طبق برنامه به آنجا پرواز کرده بودند. انگلستان هم که در این کار پیشقدم بود.

« هشام زازو » وزیر گردشگری مصر تصمیم بریتانیا را در روز چهارشنبه که به توقف تمام پروازهای انگلستان به شرم الشیخ انجامید "غیر قابل توجیه" شمرد.

نوع واکنش هایی که در مقابل سقوط هواپیمای روسی می بینیم بسیار با معمول تفاوت دارد. منابعی که از میدان تحقیق و وارسی لاشه ی هواپیما خارجند، قبل از آنهایی که مشغول کارند ابراز عقیده می کنند، آن هم به طور قاطعانه. از همدردی خبری نیست و نیش و کنایه و گاه حتا تمسخر جایش را گرفته.

این واکنش های هماهنگ و نسبتاً سریع این تصور را ایجاد می کند که تمایل به بهره برداری سیاسی از واقعه به کوشش برای یافتن علل و مسببان سانحه می چربد. ولی این رفتار معطوف به کدام هدف است؟

آیا غرب کوشش دارد بمب گذاری هواپیما و کشته شدن مسافران را تبدیل به یک فاجعه ملی برای روسیه بنماید تا اقدامات این کشور در سوریه را مصیبت بار جلوه دهد و پشتیبانی مردم را از پوتین را سست نماید؟ یا برنامه ی دیگری در کار است؟

آیا غربیان تصور می کنند که به این ترتیب اراده ی دولت روسیه را در سرکوب داعش سست خواهند کرد؟

آیا هدفشان کارآمد نشان دادن داعش و همراهانش است که در میان پتک حملات هوایی روسیه و سندان ارتش سوریه و حزب الله در حال عقب نشینی هستند؟

در هر سه صورت قضیه طرفی که از این تبلیغات عجولانه منتفع می گردد داعش است که بلافاصله و حتا بدون اینکه بگوید چگونه، مدعی ساقط کردن هواپیما شده است.

به هر حال این هم نشانه ی دیگری است از اینکه دول غربی از دخالت روسیه در سوریه خشنود نیستند و هنوز امید دارند که بتوانند بشار اسد را به یاری داعش و دیگر اسلامگرایان ساقط نمایند و این کشور را تجزیه کنند. مبهم ماندن هدف آنی آنان از موضعگیری های اخیرشان آنقدر مهم نیست که روشن بودن هدف اصلیشان.

 
 

دریافت آگاهی نامه

نشانی ایمیل شما:  
دریافت آگاهی نامه بیرون رفتن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتشارات فرهنگ ایران
انتشارات فرهنگ ایران
گاهنامه فرهنگی
گاهنامه فرهنگی
گروه فرهنگ ایران
FaceBookFarhangiran
شاهنامه فردوسی
shahnameh
پرچم های ایران
Flag-Iran-9.jpg
پوشاک زنان ایرانی
جنگ ابزار های ارتش ایران
RSS های فرهنگ ایران
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Untitled Document
                              

Copyright © 2004, All rights reserved. Created by The Iranian cultural foundation
E-mail: webmaster[at]farhangiran.com