FarhangIran
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برگ نخست
در باره ما
پیوند با ما
راهنما
جستجوی پیشرفته
یاد داشت روز
سیاسی-اجتماعی
ترجمه روزنامه ها
تاریخی-فرهنگی
شاهنامه فردوسی
شاهنامه خوانی
زرتشت، اوستا، گاتها
سیمرغ در فرهنگ ایران
جشن های ایرانی
خنیاگری
باغ ایرانی
نام های ایرانی
واژه نامه زبان پارسی
پرسش و پاسخ
یادمان های تاریخی
رو یداد ها
گفتگو ها
طنز
 
 
تازه ترین ها
پر بیننده ترین ها
 
 
 
 
 
 
برگ نخست arrow تاریخی-فرهنگی arrow جستار های سیاسی- اجتماعی arrow آمریکا و اروپا جلوی بلند پروازی های عربستان را می گیرند
آمریکا و اروپا جلوی بلند پروازی های عربستان را می گیرند چاپ ارسال به دوست
نویسنده فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی   
۱۴ اسفند ۱۳۹۴
خبر های پشت پرده حاکی از آن است که در تاریخ نوزدهم فوریه 2016، عربستان سعودی یکطرفه قرارداد خرید شش ماهواره جاسوسی از فرانسه را ملغی کرد و سه روز بعد اعلام کرد که در این رابطه با شرکت آمریکایی دیجیتال گروپ قرار دادی بسته است. این واقعه به مزاج فرانسوی ها خوش نیامد و به همین دلیل محمد بن نایف ولیعهد عربستان را برای ادای توضیحات به پاریس دعوت کردند. نایف روز جمعه چهارم مارس با مقامات فرانسوی در پاریس دیدار می کند.

هفته پیش عربستان سعودی پرداخت چهار میلیارد دلار کمک های تسلیحاتی و امنیتی خود به لبنان را به بهانه عدم پشتیبانی لبنان از بیانیه کنفرانس کشور های عرب، علیه ماجرای تهاجم عوامل جمهوری اسلامی به سفارت عربستان در تهران به حالت تعلیق در آورد. قرار بود فرانسه با دریافت چهار میلیارد دلار از عربستان به تجهیز و آموزش ارتش لبنان و سازمان های اطلاعاتی این کشور اقدام کند.

 در پایان ماه فوریه 2016، در جلسه پارلمان اروپا طرح تحریم فروش تسلیحات به عربستان سعودی با  359 راًی موافق و  ۲۱۲ راًی مخالف  تصویب شد. مدافعین این طرح عربستان را به کشتار غیرنظامیان در یمن متهم می کنند. البته این طرح برای کشورهای اروپایی الزام آور نیست

 پس از این کش و قوس ها ، پرزیدنت اوباما با نشان دادن کارت زرد به سعودی ها، شرکت های آمریکایی را از فروش پهپاد های جاسوسی و مسلح!  به عربستان منع کرد. اوباما همچنین اجازه نداد تا ابزار و دستگاه های مراقبت و امنیت سایبری به عربستان فروخته شود. سعودی ها در نظر داشتند برای مقابله با خطرات جمهوری اسلامی یک نهاد سایبری زیر نظر مستقیم محمد بن نایف ولیعهد عربستان که مقام وزارت کشور را نیز به عهده دارد ایجاد کنند.

جلوگیری از صادرات پهپاد و دستگاه های مراقبت فضای سایبری به عربستان در زمانی اتفاق می افتد که پرزیدنت اوباما در هفدهم فوریه 2016، دستور داده بود که تسهیلاتی برای صادرات پهپاد های جنگی ساخت آمریکا به متفقین این کشور در منطقه خاورمیانه در نظر گرفته شود.
آخرین بروز رسانی ( ۱۴ اسفند ۱۳۹۴ )
 
 

دریافت آگاهی نامه

نشانی ایمیل شما:  
دریافت آگاهی نامه بیرون رفتن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتشارات فرهنگ ایران
انتشارات فرهنگ ایران
گاهنامه فرهنگی
گاهنامه فرهنگی
گروه فرهنگ ایران
FaceBookFarhangiran
شاهنامه فردوسی
shahnameh
پرچم های ایران
Safavid.jpg
پوشاک زنان ایرانی
جنگ ابزار های ارتش ایران
RSS های فرهنگ ایران
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Untitled Document
                              

Copyright © 2004, All rights reserved. Created by The Iranian cultural foundation
E-mail: webmaster[at]farhangiran.com