FarhangIran
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برگ نخست
در باره ما
پیوند با ما
راهنما
جستجوی پیشرفته
یاد داشت روز
سیاسی-اجتماعی
ترجمه روزنامه ها
تاریخی-فرهنگی
شاهنامه فردوسی
شاهنامه خوانی
زرتشت، اوستا، گاتها
سیمرغ در فرهنگ ایران
جشن های ایرانی
خنیاگری
باغ ایرانی
نام های ایرانی
واژه نامه زبان پارسی
پرسش و پاسخ
یادمان های تاریخی
رو یداد ها
گفتگو ها
طنز
 
 
تازه ترین ها
پر بیننده ترین ها
 
 
 
 
 
 
برگ نخست arrow رو یداد ها arrow رویداد ها arrow اوراق پاناما، افشای بزرگترین فساد تاریخ جهان
اوراق پاناما، افشای بزرگترین فساد تاریخ جهان چاپ ارسال به دوست
نویسنده فرامرز دادرس ، کارشناس اطلاعاتی   
۱۶ فروردين ۱۳۹۵
افشای بزرگترین فساد تاریخی در جهان؛ حاصل کوشش های دسته جمعی سیصد و هفتاد (370) ژورنالیست تحقیقی از صد و هفت (107) رسانه در هفتاد و شش (76) کشور جهان امروز در نشریه فرانسوی لوموند منتشر شد. یازده میلیون و نیم  فایل کامپیوتری، به حجم بیش از شش گیگا بایت،  یعنی چند برابرحجم فایل های ویکی لیکس می باشد
این روزنامه نگاران تحقیقی نزدیک به یک سال به دور از چشم و گوش سازمان های اطلاعاتی با ارتباطات رمز گزاری شده و پنهانی به گرد آوری و تحقیق مدارک مشغول بوده اند.

این فساد برنامه ریزی شده ، پولشویی که بخش مهم و مخفی آن از مؤسسات مالی کشور سوئیس بویژه از شهر های زوریخ و ژنو گذر کرده است به  مدت 38 سال میان سال های ( 1977-2015)  در جریان است. در مجموع دویست و چهارده هزار (214000) شرکت که اکثر آنان شرکت های صوری می باشند در این فساد بزرگ نقش داشته اند. در این فساد نام های اشخاصی که به دلایل مختلف متهم به فساد مالی، جنایت ، قاچاق مواد مخدر، جنایات جنگی و فحشاء و تحت تعقیب و تحریم های بین الملل قرار دارند دیده می شوند.

در سوئیس بیش از هزار و پانصد (1500) تن در بیش از پانصد (500) دفتر مالی به تسهیلات این کار پرداخته اند. تنها در شهر زوریخ در سال 2015، هفده (17) در صد پول های در جریان این فساد بزرگ تاریخی توسط  شش هزار و چهار صد و بیست و هشت (6428) شرکت فعال مدیریت شده است.

نا مهای دوازده رئیس دولت که شش تن از آنان هنوز بر سر کار می باشند در صدر این فهرست می درخشند. در این فهرست نام های صد و بیست و هشت  شخصیت سیاسی مهم جهان (  قضات عالیرتیه، رؤسای بانک های مرکزی، وزراء، نمایندگان مجالس و... ) دیده می شوند. نام های شصت و یک (61) شخصیت نزدیک و مورد اعتماد رهبران سیاسی کشور های جهان د راین فهرست دیده می شوند.

نام های ثروتمندان، افراد مشهور، هنرمندان، بازیگران سینما، ورزشکاران و غیره دیده می شوند. سهم فرانسوی ها در این فهرست بیش از هزار نفر می باشد. هنوز نام های مقامات جمهوری اسلامی ! به بیرون درز نکرده اند. بی شک ایران نیز سهم قابل توجهی در اوراق پاناما بخود اختصاص خواهد داد. نام های شماری از ثروتمندان آمریکایی نیز در این فهرست بچشم می خورند.

برخی از نام ها که تاکنون منتشر شده اند:
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه- سرگی لودوکین دوست نزدیک ولادیمیر پوتین- رامی ماکلوف پسر دایی بشار الاسد- علی دبابیبا ،بانکدار خاندان سرهنگ قذافی - علاء مبارک پسر حسنی مبارک ،رئیس جمهور پیشین مصر- سیگموندور داویو گانلوگسون، نخست وزیر ایسلند- نواز شریف نخست، وزیر پاکستان- سلمان بن عبدالعزیز ،پادشاه کنونی عربستان- موریسیوماکری، رئیس جمهور پیشین آرژانتین- پتر پروشنکو، رئیس جمهور پیشین اوکراین- ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین عراق- پاولو لازارنکو ،نخست وزیر پیشین اوکراین- پادشاه مراکش با واسطه منیر مجیدی منشی مخصوص خود- بیوه رئیس جمهور پیشین گینه- وزیر دفاع پیشین و فراری گرجستان - پسر نخست وزیر کنونی مالزی- لی خیاولین، دخترنخست وزیر پیشین چین لی پنگ-  اعضای فامیل رئیس جمهور کنگو- اعضای فامیل علی اف ،رئیس جمهور آذربایجان- اعضای فامیل رئیس جمهور قزاقستان.

به گرازش نشریه گاردین ؛ پدر داوید کامرون و شش عضو مجلس لرد های بریتانیا و سه عضو سابق مجلس عوام بریتانیا نیز در این فهرست جای دارند. جروم کائوزاک ،وزیر پیشین بودجه دولت سوسیالیست فرانسه- پاتریک بالکانی از حزب دست راستی فرانسه و شهردار یکی از شهر های حومه پاریس- ادموند روتزشیلد ثروتمند معروف. در این فهرست نا مهای چند ورزشکار و برخی از اعضای فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال نیز دید همی شوند؛ میشل پلاتینی - لیونل مسی- جروم والک. نام جکی چان هنرپیشه چینی - آمریکایی نیز در این فهرست درج شده است.
آخرین بروز رسانی ( ۱۶ فروردين ۱۳۹۵ )
 
 

دریافت آگاهی نامه

نشانی ایمیل شما:  
دریافت آگاهی نامه بیرون رفتن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتشارات فرهنگ ایران
انتشارات فرهنگ ایران
گاهنامه فرهنگی
گاهنامه فرهنگی
گروه فرهنگ ایران
FaceBookFarhangiran
شاهنامه فردوسی
shahnameh
پرچم های ایران
flag_shah_safi-2.jpg
پوشاک زنان ایرانی
جنگ ابزار های ارتش ایران
RSS های فرهنگ ایران
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Untitled Document
                              

Copyright © 2004, All rights reserved. Created by The Iranian cultural foundation
E-mail: webmaster[at]farhangiran.com