FarhangIran
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برگ نخست
در باره ما
پیوند با ما
راهنما
جستجوی پیشرفته
یاد داشت روز
سیاسی-اجتماعی
ترجمه روزنامه ها
تاریخی-فرهنگی
شاهنامه فردوسی
شاهنامه خوانی
زرتشت، اوستا، گاتها
سیمرغ در فرهنگ ایران
جشن های ایرانی
خنیاگری
باغ ایرانی
نام های ایرانی
واژه نامه زبان پارسی
پرسش و پاسخ
یادمان های تاریخی
رو یداد ها
گفتگو ها
طنز
 
 
تازه ترین ها
پر بیننده ترین ها
 
 
 
 
 
 
برگ نخست arrow رو یداد ها arrow رویداد ها arrow حاجی ها هم میتوانند سکولار باشند !
حاجی ها هم میتوانند سکولار باشند ! چاپ ارسال به دوست
نویسنده اسماعیل هوشیار   
۲۸ شهريور ۱۳۹۵
Ismaeil_Hoshiarچهارمین نشست "سکولار دموکرات ها" در شهر هامبورگ ـ آلمان در روزهای ۱۰ و ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۶، برگزار شد . سال گذشته قرار گذاشته بودند تا در سومین نشست اعلام آلترناتیو کنند ، موضوع آلترناتیو هم جنبه سیاسی دارد . من هم به سهم خودم نوشتم در شرایط فعلی این پالان کج آلترناتیوسازی فقط یک فایده دارد و آن هم قدرت مانور سیاسی حکومت اسلامی را بیشتر میکند ، همان 2 مورد قبلی ( مجاهد و سلطنت ) برای هفت پشتمان کافی ست ! شرایط سیلسی ایران و منطقه و مسیربرجام....تماما نشاندهنده فاز آلترناتیوسازی نیست .
منوچهر یزدیان گفت : با تکیه بر تجربه‌های به دست آمده در سه کنگره قبلی ، سکولار دمکرات‌های ایران به این نتیجه رسیده‌اند که سکولار دمکرات‌های منفرد ایران، برای دستیابی به توان لازم در ایجاد آلترناتیوی در برابر حکومت اسلامیِ مسلط بر ایران و منسجم شدن در راستای مبارزات انتخاباتی آینده در ایرانِ آزاد چاره‌ای جز متشکل شدن ندارد....متشکل شدن با آلترناتیو شدن فرق میکند . اصرار و تبدیل به آلترناتیو شدن و تشکیل آن نشان میدهد که حضرات سنواتی ظاهرا معنی و درک درستی از مقوله آلترناتیو و یا شرایط سیاسی امروز هنوز ندارند !
 

 آقای رضا حسین بر " رهبر حزب بلوچستان" و از پیروان سکولار دموکراسی به خانه خدا مشرف شدند..پرداختن به این موضوع اسمش نقد سیاسی نیست . مشرف شدن به مکه رضا حسین بر یا جنبه شخصی دارد که رسما قاط زده ، و یا حرکتی سیاسی است که عجیب نیست ! اگر جنبه سیاسی داشته باشد ، بعید میدانم به نمایندگی ازطرف جمع سکولارها به طواف رفته باشد .عوض کردن قبله هم موضوع جدید وبی سابقه ای نیست. از همین مجاهدین با عرض وطولی هزار برابر بیشتر کسانی رو به کاخ سفید قبله عوض کردند و درتهران با روسری و در پاریس بی روسری ملق زدند که بیا و ببین....در قرن بیستم که تبدیل یک کمونیست به مسلمان شیعه مُد بود !

شرکت مینا احدی و آذر ماجدی پشت میکروفون پرچم سه رنگ و شیر و خورشید اتفاقا کاملا سیاسی دیده میشود و مثبت است . سیاست همین است . خانم مینا احدی که سالها پیش با رضا پهلوی قهوه خوردند و همان موقع روشن بود که این جریان اتفاقا دنبال سیاست پراتیک است. بار طبقاتی دادن به هر عطسه ای ربطی به سیاست پراتیک قرن 21 ندارد . حداکثر ممکن است در انتخاب سوژه به خطا بروند ، که خودش تجربه است .

تنها نکته قابل ذکر ازنظر من موضوع دموکرات بودن سکولاریسم است که معنی ندارد . دموکرات بودن یا شدن به سنوات سنی شرکت کنندگان نشست نمیخورد . دموکرات بودن به سیاسی بودن هم ربطی ندارد . نسلی که تمام عمرش زیر دیتکاتوری شاه و شیخ زندگی کرده ، با فرهنگ دیکتاتور بزرگ شده باشد نمیتواند دموکرات باشد حتی اگر بخواهد...فرهنگش را ندارد . یک جوان 20 ساله سبزی فروش اروپایی دموکراتر ازتمام سنوات تاریخی ایران است تحمل پذیری سیاسی یا دینی بخشی ازفرهنگش است (Tolerance) . تمام افکارش و خدایش را و مسیح را جوک میکنی و همراه با خودت میخندد . گفتم جدایی دولت از مذهب خیلی برای ما مهم است ! باز هم هی خندید و گفت : برای جامعه من این موضوع در(۱۷۹۹-۱۷۸۹) انقلاب فرانسه مسئله بود. الان مسئله اصلی من این است که حزب وسیستم یا سیاستمدار، عملکردش چه تاثیری منفی یا مثبت در زندگی روزانه و مادی من دارد ؟

اسماعیل نوری علا واقوام سیاسی شان که در نشست حاضر بودند درهرجای دنیا نشست بگذارند تنها دستاوردش این است که تحمل پذیری را تمرین میکنند تا شاید نسلهای بعدی آن را تبدیل به فرهنگ کردند...بیشتر و فراتر از این ( تشکیل آلترناتیو اسماعیل نوری علا ) فقط خودشان را مضحکه کرده اند

 
 

دریافت آگاهی نامه

نشانی ایمیل شما:  
دریافت آگاهی نامه بیرون رفتن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتشارات فرهنگ ایران
انتشارات فرهنگ ایران
گاهنامه فرهنگی
گاهنامه فرهنگی
گروه فرهنگ ایران
FaceBookFarhangiran
شاهنامه فردوسی
shahnameh
پرچم های ایران
Flag-Iran-10.jpg
پوشاک زنان ایرانی
جنگ ابزار های ارتش ایران
RSS های فرهنگ ایران
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Untitled Document
                              

Copyright © 2004, All rights reserved. Created by The Iranian cultural foundation
E-mail: webmaster[at]farhangiran.com