FarhangIran
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برگ نخست
در باره ما
پیوند با ما
راهنما
جستجوی پیشرفته
یاد داشت روز
سیاسی-اجتماعی
ترجمه روزنامه ها
تاریخی-فرهنگی
شاهنامه فردوسی
شاهنامه خوانی
زرتشت، اوستا، گاتها
سیمرغ در فرهنگ ایران
جشن های ایرانی
خنیاگری
باغ ایرانی
نام های ایرانی
واژه نامه زبان پارسی
پرسش و پاسخ
یادمان های تاریخی
رو یداد ها
گفتگو ها
طنز
 
 
تازه ترین ها
پر بیننده ترین ها
 
 
 
 
 
 
برگ نخست arrow رو یداد ها arrow رویداد ها arrow ولیعهد مخلوع و سلطنت طلبان جمهوریخواه
ولیعهد مخلوع و سلطنت طلبان جمهوریخواه چاپ ارسال به دوست
نویسنده رامین کامران، پژوهشگر دانشگاه سوربن   
۰۹ مهر ۱۳۹۵
اعلامیهُ اخیر تعدادی از سلطنت طلبان شناخته شده، در فضای مجازی سر و صدایی به پا کرده است. خواندنش اگر چیزی هم به ما نیاموزد، اسباب انبساط خاطر هست.
تا به حال جمهوریخواهان دائم به سلطنت طلبان یادآوری میکردند که برتری اصلی راه و روش آنها بر مخاطبانشان در این است که هر گاه از سوی کسی که به رهبری برگزیده اند، خطایی مشاهده کنند، میتوانند وی را کنار بگذارند و رهبری جدیدی برای خود انتخاب کنند، در صورتی که سلطنت طلبان قادر به این کار نیستند و ناچارند دنبال شاهزاده بروند و از آنجا که نه مدعی دیگری برای سلطنت در خانوادهُ پهلوی هست و نه سلسلهُ دیگری نامزد پادشاهی است، چاره ای هم جز این کار ندارند و البته آدم عاقل نباید خودش را در چنین مخمصه ای گرفتار بکند و ...
حرف بسیار ساده و منطقی بود و البته گوش شنوایی هم نیافت. ولی مثل اینکه امروز بخشی از سلطنت طلبان به ناگاه به هوش آمده و متوجه اشکال کار شده اند و نصیحت جمهوریخواهان را به گوش گرفته و به سبک خویش به کار بسته اند. منتها به جای اینکه مسلک قبلی را رها کنند، به این نتیجه رسیده اند که باید شاهزاده را از ولایتعهدی خلع نمایند!
ظاهراً دوستان ما، بعد از عمری سینه زدن در صف سلطنت طلبان متوجه این نکتهُ ابتدایی نیستند که مقامهای سلطنت و ولایتعهدی مقامهای انتخابی نیست، نه از سوی سلطنت طلبان و نه کسان دیگر. از این گذشته، مدل همگی اینهایی که هنوز دنبال سلطنت پهلوی میدوند، روش پدر و پدربزرگ رضا پهلوی است که بیست و چهار ساعت به بزرگداشتشان مشغولند. در آن دوران هم اگر یک چیز بود که تکلیفش روشن بود، این بود که قرار نیست کسی روی حرف شاه حرفی بزند، هر چه او گفت همان است و تمام. نمونه اش صرفنظر کردن از ادعاهای ایران بر بحرین که همین آقای زاهدی به عنوان وزیر خارجه به مجلس برد تا تصویب بشود. حال چه شده که تصور میکنند باید شاه یا ولیعهد مطابق خواستهای آنان رفتار کند؟ و اگر تمامیت ارضی را مورد شک قرار داد، دیگر اعتبارش منقضی شده؟
ظاهراً گروهی که اعلامیه داده، به جای تغییر مسلک که منطقی ترین کار است، تصمیم گرفته تا شیوهُ جدیدی برای حکومت اختراع کند که باید سلطنت جمهوریخواهانه نامیدش. در این رژیم پادشاه قرار است انتخابی باشد و مطابق حرف انتخاب کنندگان رفتار کند نه به میل خودش! تا به حال ما در بین ایرانیان سلطنت طلب جمهوریخواه داشتیم، منتها به سبک آمریکایی، حالا هم اینجورش را پیدا کرده ایم! ولی نباید ناامید شد، شاید روزی هم اینها دست از این عملیات محیرالعقول بردارند و جمهوریخواه معمولی بشوند. اگر چنین شود، متوجه خواهند شد که استعفای خودشان از سلطنت طلبی منطقی تر است تا خلع رضا پهلوی از ولایتعهد.
آخرین بروز رسانی ( ۰۹ مهر ۱۳۹۵ )
 
 

دریافت آگاهی نامه

نشانی ایمیل شما:  
دریافت آگاهی نامه بیرون رفتن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتشارات فرهنگ ایران
انتشارات فرهنگ ایران
گاهنامه فرهنگی
گاهنامه فرهنگی
گروه فرهنگ ایران
FaceBookFarhangiran
شاهنامه فردوسی
shahnameh
پرچم های ایران
flag_shah_safi-2.jpg
پوشاک زنان ایرانی
جنگ ابزار های ارتش ایران
RSS های فرهنگ ایران
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Untitled Document
                              

Copyright © 2004, All rights reserved. Created by The Iranian cultural foundation
E-mail: webmaster[at]farhangiran.com