FarhangIran
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برگ نخست
در باره ما
پیوند با ما
راهنما
جستجوی پیشرفته
یاد داشت روز
سیاسی-اجتماعی
ترجمه روزنامه ها
تاریخی-فرهنگی
شاهنامه فردوسی
شاهنامه خوانی
زرتشت، اوستا، گاتها
سیمرغ در فرهنگ ایران
جشن های ایرانی
خنیاگری
باغ ایرانی
نام های ایرانی
واژه نامه زبان پارسی
پرسش و پاسخ
یادمان های تاریخی
رو یداد ها
گفتگو ها
طنز
 
 
تازه ترین ها
پر بیننده ترین ها
 
 
 
 
 
 
قاتل بختیار آزاد می شود چاپ ارسال به دوست
نویسنده فرامرز دادرس، پژوهشگر و کارشناس اطلاعاتی   
۲۱ شهريور ۱۳۸۸
Bakhtyarهدیه سمّی فرانسه، به جمهوری اسلامی
در چهارم ماه اوت 2009 ، در خواستی از سوی آقای سورین مارگولیس وکیل علی وکیلی راد، یکی از قاتلین شاپور بختیار، به دادگاه فرانسه ارائه شد که در آن آزادی مشروط ،و سپس بازگرداندن تنها قاتل دستگیر شده در این پرونده را به ایران خواستار شده بود. علی وکیلی راد به همراه دو همدست دیگرش، فریدون بویر احمدی و محمد آزادی ،که از فرستادگان جمهوری اسلامی بودند، در تاریخ ششم اوت 1991، شاپور بختیار و سروش کتیبه دستیار جوان او را در خانه بختیار در نزدیکی پاریس با بیرحمی کشتند.
چند روز پس از این کشتار، علی وکیلی راد با یک گذرنامه ترک بنام " موسی کوچر" در کنار دریاچه  شهر ژنو در سویس دستگیر شد ، ولی همدستانش توانستند به ایران بازگردند.
فریدون بویر احمدی، از عوامل رژیم بود و همسرش در ایران جزو بسیج سپاه پاسداران در بویر احمد بود. بویر احمدی هشت کلاس درس خوانده ، و سیم کشی برق می دانست. اودر فرانسه نتوانسته بود کاری بیابد، و به ناچاردر شهر "رنس" د رصد و سی کیلومتری پاریس به عنوان نگهبان شب در یک پارکینگ اتومبیل کار می کرد.
بختیار، خانواده فریدون بویر احمدی را می شناخت، و می دانست خسرو پدر فریدون به دست برادر بزرگش عبدالله ضرغامپور کشته شده و مادر فریدون پس از کشته شدن شوهرش، بر پایه سنت های بومی و عشایری به همسری عبدالله ضرغامپور قاتل  خسرو در آمد. فریدون زیر دست قاتل پدرش که عمویش هم بود بزرگ شده است !. *
محمد آزادی، در شرکتی بنام اسکلت بتون، در سه راه افسریه تهران راننده ماشین های میکسر بود. او آدم شروری بود و از چاقو کشان معروف محله نارمک بشمار می رفت. خانه اش نبش پارک زرکش بود و پدرش در زیر خانه خود یک دکان بقالی داشت.
محمد آزادی، وضع مالی خوبی نداشت و به دنبال پول بود. او پس از مدتی به همکاری با وزارت اطلاعات پرداخت، و بعنوان کمک راننده یکی از کامیون های شرکت ترابری " دارا" در تهران، با کمک وزارت اطلاعات برای همکاری در کشتن بختیار از راه آلمان به پاریس آمد، و پس از پایان کار از همان راه به ایران بازگشت.
علی وکیلی راد، سه سال بعد در فرانسه محاکمه و به زندان ابد، با گذراندن یک دوره امن هیجده ساله پشت میله های زندان محکوم گردید. او برابر قانون فرانسه پس از سپری شدن این مدت، در صورت داشتن رفتار خوب در زندان، می تواند به آزادی مشروط بازگردد. یک منبع خبری می گوید که از زمان زندانی شدن علی وکیلی راد، جمهوری اسلامی به خانواده او درایران ماهانه مبلغ سه هزار دلار می پردازد.
وکیلی راد، اکنون پنجاه سال دارد، گفته می شود که در سال های نخست انقلاب از گروه زندانیان و توابین مجاهدین خلق بوده است. مجاهدین این گفته را رد می کنند. او از آغاز دستگیری اش تاکنون، داشتن هر گونه نقش در کشتن بختیار را رد کرده است.
درخواست آزادی مشروط علی وکیلی راد از سوی دادگستری فرانسه در حال بررسی می باشد. او می تواند امیدوار باشد که تا چند ماه دیگر آزاد و به ایران برگردانده شود. وکیلی راد پس از آزادی مشروط نمی تواند در فرانسه بماند، چون دارای کارت اقامت نیست و فرانسه نمی تواند به یک جنایتکار اقامت بدهد، و به ناچار باید به ایران بازگردانده شود.
مسئولین جمهوری اسلامی ظاهراً تاکنون توجهی نسبت به سرنوشت علی وکیلی راد از خود نشان نداده اند، ولی در شرایط کنونی مایل به بازگشت او  به ایران نیستند، و از سویی نمی توانند از دولت فرانسه بخواهند تا با آزادی مشروط او مخالفت کند.

*- این آگاهی را از زبان دکتر شاپور بختیار شنیدم. آقایان علی ایل بیگی و مهندس منوچهر کارگر، ریزه کاری این داستان را برایم روشن کردند.در کتابی بنام  شورش در فارس، نوشته مهندس منوچهر کارگر، چاپ تابستان 1378 ، اشاره به تاریخ و رخداد های عشایرفارس شده است.

آخرین بروز رسانی ( ۲۶ تير ۱۳۹۰ )
 
 

دریافت آگاهی نامه

نشانی ایمیل شما:  
دریافت آگاهی نامه بیرون رفتن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتشارات فرهنگ ایران
انتشارات فرهنگ ایران
گاهنامه فرهنگی
گاهنامه فرهنگی
گروه فرهنگ ایران
FaceBookFarhangiran
شاهنامه فردوسی
shahnameh
پرچم های ایران
flag_cyrus.jpg
پوشاک زنان ایرانی
جنگ ابزار های ارتش ایران
RSS های فرهنگ ایران
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Untitled Document
                              

Copyright © 2004, All rights reserved. Created by The Iranian cultural foundation
E-mail: webmaster[at]farhangiran.com