FarhangIran
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برگ نخست
در باره ما
پیوند با ما
راهنما
جستجوی پیشرفته
یاد داشت روز
سیاسی-اجتماعی
ترجمه روزنامه ها
تاریخی-فرهنگی
شاهنامه فردوسی
شاهنامه خوانی
زرتشت، اوستا، گاتها
سیمرغ در فرهنگ ایران
جشن های ایرانی
خنیاگری
باغ ایرانی
نام های ایرانی
واژه نامه زبان پارسی
پرسش و پاسخ
یادمان های تاریخی
رو یداد ها
گفتگو ها
طنز
 
 
تازه ترین ها
پر بیننده ترین ها
 
 
 
 
 
 
برگ نخست arrow پرسش و پاسخ arrow پرسش و پاسخ arrow سوال من در باره آیین مهر است
سوال من در باره آیین مهر است چاپ ارسال به دوست
نویسنده فرهنگ ایران   
۳۱ تير ۱۳۸۶

سوال من در باره آیین مهر است، می خواهم بدانم این آیین چگونه آیینی است و آیا این آیین با آیین زرتشت در تضاد است؟ یا خیر؟

و اگر کسی پیرو این آیین باشد از زرتشت بر گشته است یا خیر؟ مثلا امروزه افرادی در ایران طرفدار آیین مهر بابا هستند، اگر شما درمورد این آیین اطلاعاتی درستی دارید لطفا در اختیار ما بگذارید و بگویید این آیین با آیین زرتشت در تضاد است یا خیر؟ و آیا این آیین در ادامه آیین مهر بوجود آمده است یا خیر؟ 

پاسخ: آیین مهر یا مهر پرستی بر پایه پرستش ایزد ایرانی مهر(میترا) بنا شده و خورشید و نور آن در این مقدس و پرستیده می شده و ایرانیان کهن به این آیین باور داشتند و به مهر سوگند یاد می کردند، در زمان هخامنشیان مهر همپایه اهورامزدا و آناهیتا بوده است.

اشکانیان به آیین مهر باور داشتند، این آیین در سده های سوم و چهرم میلادی در اروپا گسترش پیدا کرد و در سال 391 میلادی از سوی امپراتور روم تئودوس یکم برچیده شد و آیین مسیحیت بگونه ای رسمی جایگزین آن شد.ولی نماد ها و پرستشگاه های آن در سراسر اروپا و درون مایه آن در رفتار های مسیحیان بجای ماند.

زایش مهر در شب یلدا یا چله بوده است و این میترا از دل سنگی به جهان می آید در داستان میترا، کشتن گاو مقدس ، معجزه آب، معجزه شکار،و شام آخر و عروج میترا به آسمان و باور به روز رستاخیز دیده می شود.

در مهر پرستی هفت گامه رسایی ،  کلاغ- نامزد- جنگی- شیر- پارسی- مهر پویا- پدریا پیر که نماد خود مهر است دیده می شود.هر کدام از این گروه دارای پوشاکی با رنگ های ویژه خود بوده اند ،که هم اکنون در پوشاک کشیشان ، اسقف ها ، کاردینال ها و در پایان خود پاپ که جایگزین پدر یا پیر است بخوبی دیده می شود.

مهر پرستان در مهرابه های خود گاو قربانی می کردند و شمع و آتش روشن می کردند که نماد مهر بود.

مهر پرستی در بسیاری از سازمان های زیر زمینی مانند فراماسونری تاثیر گذاشته است.

آیین مهر هیچ پیوندی با آیین و اندیشه های زرتشت ندارد و در اندیشه های زرتشت قربانی کردن کار پسندیده ای نیست.

مهر بابا یک هندی ایرانی تبار است که در فضای عرفان هندی بزرگ شده است ،وی در سال 1894 در شهر پونه هند پا به جهان گذاشت. وی خود را مظهر حق و حقیقت می دانست و پیروانش را بسوی عشق الهی راهنمایی می کرد، و ی می گفت خدا همه چیز است و خدا در همه چیز وجود دارد، مهر بابا خود را مظهر خدا می دانست، و در کتاب دعوت خود در بخش 47 آن می گوید :خدا نه تنها درون شماست بلکه خود شماست و در خود شماست و در بخش 10 کتاب می گوید به خدا معتاد شوید و در بخش 46 می گوید :بدنبال کشور خاکی نباشید و در یافتن کشور آسمانی بکوشید و آن را می یابید. فلسفه دینی  مهر بابا بر گرفته شده از همه ادیان روی زمین می باشد، از هر دینی بخش های فلسفی و عرفانی آنرا گرفته است، بگونه ای که ،هنگامیکه مهر بابا می خواست پرچمی نمادین برای پیروان خود درست کند ،گروه های گوناگون دینی هر یک پیشنهادی کردند . هندوان رنگ سرخ را برگزیدند ، گروه دیگری رنگ سبز را پیشنهاد کردند، و گفته شد که سبز رنگ مسلمانان است، ودیگری رنگ زرد را پیشنهاد کرد که رنگ بوداییان می باشد، و در پایان مهر بابا پرچمی هفت رنگ درست کرد  به نشانه هفت لایه وجدان که از پایین به بالا سرخ، نماد لایه نخستین و ریشه ای- نارنجی-زرد-سبز-آبی پر رنگ-بنفش و در بالا آبی آسمانی که نماد آسمان می باشد.

بی شک مهر بابا هم مانند بسیاری از عرفا برداشت هایی از اندیشه های زرتشت نموده است ولی با زرتشت و زرتشتیان پیوندی ندارد .و مهر بابا دنباله آیین مهر نمی باشد.

آخرین بروز رسانی ( ۱۵ آبان ۱۳۹۰ )
 
 

دریافت آگاهی نامه

نشانی ایمیل شما:  
دریافت آگاهی نامه بیرون رفتن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتشارات فرهنگ ایران
انتشارات فرهنگ ایران
گاهنامه فرهنگی
گاهنامه فرهنگی
گروه فرهنگ ایران
FaceBookFarhangiran
شاهنامه فردوسی
shahnameh
پرچم های ایران
Safavid.jpg
پوشاک زنان ایرانی
جنگ ابزار های ارتش ایران
RSS های فرهنگ ایران
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Untitled Document
                              

Copyright © 2004, All rights reserved. Created by The Iranian cultural foundation
E-mail: webmaster[at]farhangiran.com