FarhangIran
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برگ نخست
در باره ما
پیوند با ما
راهنما
جستجوی پیشرفته
یاد داشت روز
سیاسی-اجتماعی
ترجمه روزنامه ها
تاریخی-فرهنگی
شاهنامه فردوسی
شاهنامه خوانی
زرتشت، اوستا، گاتها
سیمرغ در فرهنگ ایران
جشن های ایرانی
خنیاگری
باغ ایرانی
نام های ایرانی
واژه نامه زبان پارسی
پرسش و پاسخ
یادمان های تاریخی
رو یداد ها
گفتگو ها
طنز
 
 
تازه ترین ها
پر بیننده ترین ها
 
 
 
 
 
 
برگ نخست arrow پرسش و پاسخ arrow پرسش و پاسخ arrow زرتشت ، گئومات، بردیا
زرتشت ، گئومات، بردیا چاپ ارسال به دوست
نویسنده فرهنگ ایران   
۳۱ تير ۱۳۸۶

شما نظر یک عده ایرانشناسان را دربست قبول کردید ،که بقول معروف چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند،

نظر هرسفلد، هرتل،استروا با خود منبع کهن زرتشتی و گفته ابو ریحان بیرونی مطابق است. زرتشت اسپیتاک تحت نام گئومات  و بردیا زمان پدرش سپیتمان در آذربایجان و اران و ارمنستان ،و زمان پدر خوانده اش کورش در بلخ و شمال هندوستان فرمان می راند، و در هند با القاب گوتاما بودا، و ماهاویرا معروف شده است. نیاکان عرب تاجیکان « عرب شرقی کتیبه های آشوری» وی را ابراهیم خلیل « پدر صادق ملت های فراوان» و ابراهیم ادهم بلخی « ابراهیم بور» نامیده و این نام از آنها به عرب و یهود عربستان رسیده است. راجع به شاه معاصر او گفتنی است یک ویشتاسب – مگابران برادر او و ویشتاسب دیگر که پدر داریوش بوده و از هخامنشیان هم زمان با او در ماد سفلی « گرگان» و پارت حکومت می کرده اند اگر خواستید نظرتان را بگویید من حاضر به بحث هستم.

 پاسخ: آنگونه که از گفته های شما بر می آید ، شما زرتشت را گئومات مغ « بردیای دروغین » و همچنین بردیای راستین برادر کمبوجیه پسر کورش و گوتامای بودا وابراهیم خلیل الله پیامبر افسانه ای یهودیان و ابراهیم ادهم بلخی و پسر خوانده کورش می دانید.

پیشتر گفتم که میان دوران کورش و زرتشت بیش از 1200 سال فاصله زمانی است ، شما می فرمایید که زرتشت همان ابراهیم خلیل الله است ، بایستی بگویم  که تا یک قرن پیش کتاب مقدس یهودیان،  تورات را در برخی زمینه ها مبنای تاریخ می دانستند ، ولی اکنون می دانیم که گرد آوری و تدوین این کتاب پس از آزادی یهودیان بدست کورش بزرگ از بابل و کوچ نیمی از یهودیان به سرزمین های ایران ، آغاز شده است ، این کتاب که در درازای سده ها نوشته شده است ،افسانه هایی در باره بیش از شصت پیامبر قوم یهود می باشد ، و نه تنها در تاریخ مدون جهان اثری از بسیاری از آنها نیست بلکه افسانه پردازی هایی در باره آنها شده است که بر پایه خرد نمی باشد و نمی تواند بن مایه  پژوهش های تاریخی و علمی باشد .

شما زرتشت را همان گوتاما بودا می دانید، شاهزاده ای« در شاهزاده بودن یا نبودن ایشان سخنان گوناگونی گفته شده است» از تیره شاکیا که پیرامون 2500 سال پیش در بخش کاپیلا واستو در نپال امروزی می زیسته است ..در هیچ سند تاریخی چنین چیزی دیده نشده است.

در باره ابراهیم ادهم بلخی ،که شما ایشان را هم زرتشت می دانید،  بایستی به آگاهی شما برسانم که ابو اسحاق ابراهیم ابن ادهم ابن منصور زید ابن جابر بلخی از عرفا ی نیمه نخست سده یکم هجری «یعنی پس از اسلام » می باشد، ،وی از امیر زادگان بلخ بود و ایشان نیز نمی تواند زرتشت باشد چون دوران زرتشت نزدیک 2500 سال پیش تر از اسلام است، و از سویی با گفتار شما که زرتشت را گئومات مغ و بردیا نیز می دانید یک فاصله زمانی نزدیک به 1300 سال میان ابراهیم ادهم و گئومات مغ یا بردیا دیده می شود و این فرضیه نیز نادرست بنظر می رسد .

بنظر من این فرضیات  بیشتر به افسانه دیو و پری نزدیک است و همانگونه که فرمودید « چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند»

آخرین بروز رسانی ( ۱۵ آبان ۱۳۹۰ )
 
 

دریافت آگاهی نامه

نشانی ایمیل شما:  
دریافت آگاهی نامه بیرون رفتن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتشارات فرهنگ ایران
انتشارات فرهنگ ایران
گاهنامه فرهنگی
گاهنامه فرهنگی
گروه فرهنگ ایران
FaceBookFarhangiran
شاهنامه فردوسی
shahnameh
پرچم های ایران
Flag-Iran-7.jpg
پوشاک زنان ایرانی
جنگ ابزار های ارتش ایران
RSS های فرهنگ ایران
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Untitled Document
                              

Copyright © 2004, All rights reserved. Created by The Iranian cultural foundation
E-mail: webmaster[at]farhangiran.com