FarhangIran
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برگ نخست
در باره ما
پیوند با ما
راهنما
جستجوی پیشرفته
یاد داشت روز
سیاسی-اجتماعی
ترجمه روزنامه ها
تاریخی-فرهنگی
شاهنامه فردوسی
شاهنامه خوانی
زرتشت، اوستا، گاتها
سیمرغ در فرهنگ ایران
جشن های ایرانی
خنیاگری
باغ ایرانی
نام های ایرانی
واژه نامه زبان پارسی
پرسش و پاسخ
یادمان های تاریخی
رو یداد ها
گفتگو ها
طنز
 
 
تازه ترین ها
پر بیننده ترین ها
 
 
 
 
 
 
برگ نخست arrow پرسش و پاسخ arrow پرسش و پاسخ arrow آیا سوشیانت همان امام زمان است؟
آیا سوشیانت همان امام زمان است؟ چاپ ارسال به دوست
نویسنده فرهنگ ایران   
۳۱ تير ۱۳۸۶

آیا سوشیانت همان امام زمان است؟

پاسخ-سوشیانت یا سوشیانس به چم سود رساننده یا پیشرفت دهنده میباشد، بر پایه باور های زرتشتیان ، فرستاده ای از تخمه زردشت که در آغاز رستاخیز زایش میشود. در اوستا ، سوشیانت اسم عام وبه معنای نجات دهنده و یا گروهی از اشوان(نیکان).آمده است ، بنابراین در دین زرتشت « نجات دهندگان » زیادی پیش بینی میشود.اشو زرتشت به سبب شایستگی هایش از جانب اهورامزدا برای نجات بشر برگزیده شد. و اشو زرتشت اهورامزدا را استادو آموزگار خود بر گزید.به کار بردن سوشیانس ومحدود کردن آن به سه نفردر زمان نوشتن اوستای جدید وارد آن شده است. سوشیانس مزدیسنا در دیگر آیین ها، به منزله کرشنای برهمنان وبودای پنجم بوداییان ومسی یهودیان، بارقلیط عیسویها ومهدی مسلمانان آمده است .

زرتشتیان پایبند به اوستای جدید و موبدان منتظر سه سوشیانس هستند ومیان هر یک از آنها هزار سال فاصله قرار داده شده است که کتب پهلوی و پازند به گونه ای شیرین بیان میدارد. در اوستا به روشنی از سوشیانس سخن گفته است، در قدیمی ترین قسمت آن گاتاها و سایر یسناها و ویسپرد ویشتها و وندیدا د و خرده اوستا از سوشیانس سخن به میان امده است ،و در دیگر کتب پهلوی و پازند و پارسی مثل دینکرد فراوان گفته شده است.

زرتشتیان طول عمر جهان را دوازده هزار سال قرار داده اند که به چهار عهد سه هزار ساله بخش شده است که البته عمر جهان دوازده هزارسال نیست ، انگونه که در کتاب رزمی قدیم برهمنان مهابهارتاآمده است ،که دوازده هزار سال در نزد برهمنان یعنی برادران آریایی ایرانیان عبار ت است از یک روز و در سه هزاره نخست اهورا مزدا عالم فروهر(fravahr)یعنی عالم روحانی را بیافرید،پس از انقضای این مدت از روی چهره فروهر(مینوی) عالم گیتی را آفرید.این دوره نیز سه هزار سال طول کشیدوکار های جهانی فارغ از گزندوآسیب گذشت.تا انکه در دوره سوم اهریمن طغیان نمود به تباه کرد ن آفریده های ایزدی پرداخت و رنج و شکنجه پدید اورد و مرگ بیافرید. جانوران موذی به سر کارآورد. این دوره نیز که گرفتار پنجه قهرو کین اهریمن است سه هزار سال دوام داشت تا انکه در عهد چهارم زرتشت سپنتمان بر انگیخته شد.دهمین هزاره دوران پادشاهی  روحانی پیامبر ایران (زرتشت) شمرده میشد .در آغاز هر یک از هزاره یازدهمین و دوازدهمین دو تن از پسران زرتشت ظهور خواهند کرد .سر انجام دوازدهمین هزاره پسر سومی یعنی سوشیانس پدید گشته وجهان را فرشکرد(نو)خواهد نمود، مردگان را برانگیخته قیامت و جهان مینوی خواهد آراست.......

 می گویند که چون ایرانیان در جنگ قادسیه از لشکر عرب شکست خوردند و یزدگرد پادشاه ساسانی از کشته شدن رستم فرخزاد سردار سپاهش آگاه شد، در ایوان کاخ مدائن ایستاد و چنین گفت: "هان ای ایوان، شاهد باش، من هم اکنون از تو روی برمی‏گردانم تا آنگاه که با مردی از نسل فرزندانم که هنوز زمان ظهور وی نزدیک نشده و وقت آمدن او فرا نرسیده، به سوی ات باز گردیم. سلیمان دیلمی گفت: چون به‏ خدمت حضرت امام صادق رسیدم، عرض کردم منظور یزدگرد چه بوده است؟ فرمود: منظور او مهدی قائم موعود است، کسی که فرزند دختری پادشاه ایران است.

پ. ن: منبع، کتاب "مقتضب الاثر، ص 40"

این داستانها ساخته و پرداخته مسلمانان می باشد، و بعد ها که ایرانیان مذهب تشیع را بنیان نهادند ،از این راه وارد اسلام شیعه شد، و پیدایش سید علی محمد باب و سپس آیین بهائیت برپایه  این داستان بنا نهاده شده است .

آخرین بروز رسانی ( ۱۵ آبان ۱۳۹۰ )
 
 

دریافت آگاهی نامه

نشانی ایمیل شما:  
دریافت آگاهی نامه بیرون رفتن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتشارات فرهنگ ایران
انتشارات فرهنگ ایران
گاهنامه فرهنگی
گاهنامه فرهنگی
گروه فرهنگ ایران
FaceBookFarhangiran
شاهنامه فردوسی
shahnameh
پرچم های ایران
flag_ali_qoli-shah-adel.jpg
پوشاک زنان ایرانی
جنگ ابزار های ارتش ایران
RSS های فرهنگ ایران
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Untitled Document
                              

Copyright © 2004, All rights reserved. Created by The Iranian cultural foundation
E-mail: webmaster[at]farhangiran.com