FarhangIran
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برگ نخست
در باره ما
پیوند با ما
راهنما
جستجوی پیشرفته
یاد داشت روز
سیاسی-اجتماعی
ترجمه روزنامه ها
تاریخی-فرهنگی
شاهنامه فردوسی
شاهنامه خوانی
زرتشت، اوستا، گاتها
سیمرغ در فرهنگ ایران
جشن های ایرانی
خنیاگری
باغ ایرانی
نام های ایرانی
واژه نامه زبان پارسی
پرسش و پاسخ
یادمان های تاریخی
رو یداد ها
گفتگو ها
طنز
 
 
تازه ترین ها
پر بیننده ترین ها
 
 
 
 
 
 
مصاحبه سانسور شده مهشید امیرشاهی در رادیو فردا
نویسنده تارنمای ایران لیبرال   
۰۹ مهر ۱۳۹۵
Mahshid_Amirshahiما به محض اطلاع از مصاحبۀ خانم مهشید امیرشاهی با رادیو فردا مترصد انتشار آن بودیم تا نقلش کنیم.
پس از انتشار بخش اول مصاحبه که در ایران لیبرال نقل شد، منتظر انتشار بخش دوم بودیم که واقع نشد، وقتی دلیل امر را از خود ایشان سؤال کردیم چنین جواب گرفتیم.
«من مدت هاست از زیر بار مصاحبه در می روم به خصوص اگر متقاضی یکی از رسانه های دولتی باشد - چون معتقدم این رسانه ها به جای خبر رسانی و خبر نگاری تبدیل شده اند به آلت خطرناک و متاسفانه مؤثر پیشبرد اهداف دولت ها و گروه هایی که پول و خوراک به آنها می رسانند. رادیو فردا بی تردید یکی از این نوع رسانه هاست که برای مردم ایران پستان به تنور می چسباند و تظاهر به دلسوزی برای ما می کند، پول اداره اش را از وزارت امور خارجۀ امریکا می گیرد و خوراک و خط سیاسیش را از نو محافظه کاران امریکایی! این بار تن به گفتگوی تلفنی با آن دادم- البته با اکراه -: به دلیل اصرار دوستانی که واسطه شدند، نزدیکی به سالروز ترور شاپور بختیار و حسن نیت مصاحبه گر - و در نهایت هم پشیمان شدم.
ادامه مطلب ...
تجربه خمینی و حسرت طالقانی!-حسن بهگر
نویسنده حسن بهگر، تحلیلگر سیاسی   
۰۹ مهر ۱۳۹۵
Hassan_Behgarاین که پس از 37 سال حکومت دینی، یکی از نخبگان اصلاح طلب آقای علیجانی ناگهان کشف کند که آقای طالقانی مورد علاقه او اگر رهبر انقلاب بود اوضاع فرق می کرد پیش از آنکه شگفت آور باشد موجب تأثر است. زیرا بیانگر آنست که هنوز پس از این همه سال و تحمل این همه مصیبت، تجربه ای نیاندوخته ایم و درجا زده ایم. البته «کاش » ایشان بیشتر بار احساسی دارد تا منطقی، چرا که نمی گوید چگونه چنین امری می توانست اتفاق بیفتد و اگر طالقانی رهبر انقلاب شده بود چه امتیازی بر خمینی داشت. مشکل اصلی ما اسلامی شدن انقلاب بود. پس قرار بود رهبری طالقانی که او هم آخوند بود، چه تغییری در کار ایجاد کند که حال بنشینیم و حسرتش را بخوریم؟
ادامه مطلب ...
کارنامه سیاسی بختیار در برنامه پرگار
نویسنده حسن بهگر، تحلیلگر سیاسی   
۰۹ مهر ۱۳۹۵
Hassan_Behgarگفتگو در باره ی شاپور بختیار هرسال اوج بیشتری می گیرد و هرسال در سالگرد ترور بختیار شاهد مقاله ها و مباحث گوناگونی هستیم. این مباحث ادامه خواهد یافت و در تاریخ معاصر ایران ماندگار خواهد شد، زیرا بختیار سیاستمداری بود که با جسارت و شهامت فوق العاده، یک تنه در مقابل عوامفریبی رهبری مذهبی ایستاد. او از قهرمانان ملی ماست، درستی سخنان هشدار دهنده ی او که می خواست اقتدار ملایان را محصور و محدود به واتیکان شان یعنی همان قم بنماید، روز به روز روشن تر شده است. راه درست ترتیب رابطه ی سیاست و دین را که همان لائیسیته است، او به ما نشان داد. او بود که همه کار کرد تا مملکت را نجات بدهد و دست آخر جان خودش را هم در این راه داد.
ادامه مطلب ...
راسل ، فیلسوف و ریاضی دان هومانیست
نویسنده علیشاه سلطانی   
۰۹ مهر ۱۳۹۵
Bertrand_Russellروشنگری و اعتراض در چهارچوب دمکراسی غر بی.
برتراند راسل،فیلسوف،منطق دان، و ریاضی دان انگلیسی پایه گذار منطق ریاضی مدرن وازنظر فلسفی نماینده امپریسم منطقی پوزویستی، متفکرو صلح خواهی لیبرال؛ با ایده آلهای صوری انسان دوستانه است که بین سالهای 1970-1872 زندگی نمود ودر دانشگاه به تحصیل ریاضیات و فلسفه پرداخت. راسل مانند برگسن و سارتر و کامو از جمله فیلسوفانی است که در سال 1950 برنده جایزه نوبل ادبیات شد. کمیته نوبل دلیل اعطای جایزه فوق را به او" پیشگام بودن برای مبارزه درراه هومانیسم و آزادی تفکر"اعلان نمود.
آخرین بروز رسانی ( ۰۹ مهر ۱۳۹۵ )
ادامه مطلب ...
حاجی ها هم میتوانند سکولار باشند !
نویسنده اسماعیل هوشیار   
۲۸ شهريور ۱۳۹۵
Ismaeil_Hoshiarچهارمین نشست "سکولار دموکرات ها" در شهر هامبورگ ـ آلمان در روزهای ۱۰ و ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۶، برگزار شد . سال گذشته قرار گذاشته بودند تا در سومین نشست اعلام آلترناتیو کنند ، موضوع آلترناتیو هم جنبه سیاسی دارد . من هم به سهم خودم نوشتم در شرایط فعلی این پالان کج آلترناتیوسازی فقط یک فایده دارد و آن هم قدرت مانور سیاسی حکومت اسلامی را بیشتر میکند ، همان 2 مورد قبلی ( مجاهد و سلطنت ) برای هفت پشتمان کافی ست ! شرایط سیلسی ایران و منطقه و مسیربرجام....تماما نشاندهنده فاز آلترناتیوسازی نیست .
منوچهر یزدیان گفت : با تکیه بر تجربه‌های به دست آمده در سه کنگره قبلی ، سکولار دمکرات‌های ایران به این نتیجه رسیده‌اند که سکولار دمکرات‌های منفرد ایران، برای دستیابی به توان لازم در ایجاد آلترناتیوی در برابر حکومت اسلامیِ مسلط بر ایران و منسجم شدن در راستای مبارزات انتخاباتی آینده در ایرانِ آزاد چاره‌ای جز متشکل شدن ندارد....متشکل شدن با آلترناتیو شدن فرق میکند . اصرار و تبدیل به آلترناتیو شدن و تشکیل آن نشان میدهد که حضرات سنواتی ظاهرا معنی و درک درستی از مقوله آلترناتیو و یا شرایط سیاسی امروز هنوز ندارند !
 

ادامه مطلب ...
مشرف شدن یک تجزیه طلب سکولار به خانه خدا
نویسنده دکتر پرویز داورپناه   
۲۸ شهريور ۱۳۹۵
davarpanahهنوز عرق  شرکت کنندگان چهارمین نشست "سکولار دموکرات های ایران" در شهر هامبورگ ـ آلمان در روزهای ۱۰ و  ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۶، در بازگشت به منازلشان به تنشان خشک نشده بود که خبرگزاری ها خبر دادند که عده ای از تجزیه طلبان ایرانی، از جمله آقای رضا حسین بر، " رهبر حزب بلوچستان" و از پیروان تجزیه طلب سکولار دموکراسی به خانه خدا مشرف شدند. (۱) (۲)  (۳)
هراس و سراسیمگی برگذارکنندگان نشست "سکولار دموکرات" بدان درجه رسید که مجبور شدند اولین اطلاعیه مطبوعاتی خود را به این موضوع اختصاص دهند و به دروغ بگویند "ایشان [حسین بر] که در گذشته عضو این شبکه بودند و اکنون چهارسال است گه دیگر با این شبکه ارتباطی ندارند، پس از شرکت در یک برنامهً تلویزیونی بناگهان اعلام داشتند که به علت پیش آمدن یک "سفر کاری" نمی توانند در کنگره شرکت کنند." (۴)

آخرین بروز رسانی ( ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ )
ادامه مطلب ...
هنری برگسن و فلسفه "زندگی"
نویسنده علیشاه سلطانی   
۲۸ شهريور ۱۳۹۵
هنری برگسن، فیلسوف و ادیب فرانسوی، برنده جایزه نوبل ادبیات درسال 1927 میان سالهای 1850و 1941 میلادی زندگی نمود. کمیته نوبل دلیل اعطای این جایزه به اورا" کوشش درخشان برای انتقال ایده های غنی به خواننده "اعلان نمود.

پدربرگسن یک یهودی لهستانی ومادرش یک یهودی ایرلندی بودند. او سالها دیپلمات بود ودرسال 1917 مامورست یافت تا از طرف دولت فرانسه آمریکا را متقائد کند تا ازاین کشور درجنگ جهانی اول در مقابل قوای آلمان حمایت کند.

آخرین بروز رسانی ( ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ )
ادامه مطلب ...
گاندی و اقبال ؛ مشاهیری از شرق
نویسنده علیشاه سلطانی   
۲۸ شهريور ۱۳۹۵
نام مستعار مهاتما گاندی به معنی "روح کبیر" است.اومیان سالهای 1948-1869 زندگی نمود وازطبقه متوسط برخاسته بود ؛پدرش کارمند دولت واجدادش از قشربازرگان بودند.اودرسال 1922 درهند به 6 سال زندان محکوم شد .
گاندی ابتدا در کشورآفریقای جنوبی رهبرجنبش هندیان علیه آپارتهاید بود ودرسال 1914 به هند باز گشت و رهبرجنبش ضداستعماری درهندگردید وبعد از اینکه پاکستان از هند مستقل شد،یک هندی متعصب درسال 1948 اورا بقتل رساند .

آخرین بروز رسانی ( ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ )
ادامه مطلب ...
شوپنهاور فیلسوف، معلم نیچه شاعر
نویسنده علی شاه سلطانی   
۲۸ شهريور ۱۳۹۵
Schopenhauerشوپنهاور از جمله فیلسوفانی است که خالق اندیشه هایی پیرامون شناخت ،اخلاق ، استتیک ، و متافیزیک  است . او عقل و اراده انسان را مخالف همدیگر میدانست . برای وی خلاف هگل ،علم راهی برای ازادی نیست بلکه منبع رنج است و چون رنج بطور التزامی سایه زندگی انسان است ، همدردی باید پایه اخلاق انسانی شود .
از طرف دیگر آرزوهای ارضا نشده موجب رنج انسان میشوند . در نظر شوپنهاور زندگی تمام موجودات آگاه میان نیاز و رنج و بی حوصلگی در نوسان است و هستی یعنی رنج چون اراده شر است و سرچشمه تمام رنجهای انسان . دو راه برای گریز از زیر فشار اراده و غریزه وجود دارد ؛ علاقه به هنر ، و پناه به عرفان و اخلاق، که به نفی غرایز و خواسته ها می پردازد .

آخرین بروز رسانی ( ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ )
ادامه مطلب ...
مونگتنی ، آغاز مقاله نویسی روشنگرانه . علیشاه سلطانی
نویسنده علیشاه سلطانی   
۲۸ شهريور ۱۳۹۵
Michel_de_Montaigneنام اصلی مونگتنی ، پایه گذار مقاله نویسی انسانگرایانه در فرانسه ، میشل ایکوام است . او بین سالهای 1592-1533میلادی زندگی نمود و غیر از نویسندگی ، سیاستمدار و حقوقدان و فیلسوف و هومانیست نیزبود. مادرش از مهاجران یهودی پرتقال و پدرش تاجری ثروتمند و فرانسوی بود .
مونگتنی خالق ژانری ادبی-فلسفی بنام " مقاله "  است . وی در بیش از 4 قرن پیش یعنی درآغازعصر نو پدر مقاله نویسی اجتماعی در غرب نام گرفت . او به سبب رفاه خانوادگی توانست از تربیت هومانیستی و روشنگری بجای تربیت کلیسایی یا نظامی و ناسیونالیستی برخوردارشود.

آخرین بروز رسانی ( ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ )
ادامه مطلب ...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

 
 

دریافت آگاهی نامه

نشانی ایمیل شما:  
دریافت آگاهی نامه بیرون رفتن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتشارات فرهنگ ایران
انتشارات فرهنگ ایران
گاهنامه فرهنگی
گاهنامه فرهنگی
گروه فرهنگ ایران
FaceBookFarhangiran
شاهنامه فردوسی
shahnameh
پرچم های ایران
Mozafaraldin-shah-ghajar.jpg
پوشاک زنان ایرانی
جنگ ابزار های ارتش ایران
RSS های فرهنگ ایران
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Untitled Document
                              

Copyright © 2004, All rights reserved. Created by The Iranian cultural foundation
E-mail: webmaster[at]farhangiran.com