FarhangIran
 
 
 
 
 
 
 
 
 
برگ نخست
در باره ما
پیوند با ما
راهنما
جستجوی پیشرفته
یاد داشت روز
سیاسی-اجتماعی
ترجمه روزنامه ها
تاریخی-فرهنگی
شاهنامه فردوسی
شاهنامه خوانی
زرتشت، اوستا، گاتها
سیمرغ در فرهنگ ایران
جشن های ایرانی
خنیاگری
باغ ایرانی
نام های ایرانی
واژه نامه زبان پارسی
پرسش و پاسخ
یادمان های تاریخی
رو یداد ها
گفتگو ها
طنز
 
 
تازه ترین ها
پر بیننده ترین ها
 
 
 
 
 
 
رمان ؛ اجتماعی یا سرگرم کننده، یا هر دو ؟
نویسنده علیشاه سلطانی   
۱۴ مرداد ۱۳۹۵
رمانهای یک نویسنده سوسیال دمکرات .یوهان ماریو- زیمل ، رمان نویس اتریشی در سال 1924 در خانواده ای یهودی تبار بدنیا آمد و در سال 2014 درگذشت . او یکی از پرحوانده ترین نویسندگان آلمانی زبان بعد از جنگ جهانی دوم یعنی بعد از سال 1945 میلادی  و موفق ترین نویسنده کتابهای پرفروش اواخر قرن 20 است .
آثار زیمل با تیراژ 70 میلیونی تاکنون به 25 زبان خارجی ترجمه شده اند . تنها از کتاب " همیشه نباید غذا خاویار باشد " او، حدود 20-15 میلیون نسخه بفروش رسید . نمایشنامه " هم کلاسی " وی تاکنون 3 بار بصورت فیلم درآمده. تقریبا تمام آثار زیمل مربوط به زمان حال و نیمه دوم قرن 20 در اروپا است . او شکایت میکند که آلمان تنها کشوری است که در آنجا بین ادبیات اجتماعی و سرگرم کننده فرق گذاشته میشود .

آخرین بروز رسانی ( ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ )
ادامه مطلب ...
از رمانتیسم جنگ تا استتیک فاشیسم
نویسنده علیشاه سلطانی   
۱۴ مرداد ۱۳۹۵
ارنست یونگر ، گزارش جنگ در ادبیات .ارنست یونگر، نویسنده آلمانی کوشید تا به ثبت ادبی جنگ در قرن 20 بپردازد . او میان سال های 1998- 1895 میلادی زندگی نمود و در دانشگاه در رشته های فلسفه و جانورشناسی تحصیل کرده بود . وی در سال 1913 برای چند سالی عضو لژیون نظامی فرانسه شد .
آثار یونگر را آینه تغییر و تحولات و بحران و هیجانات اجتماعی قرن 20 اروپا میدانند . او بقول خودش سرباز شد تا مرگ را تحقیر کند . وی خود را نویسنده ای ناسیونالیست میدانست و نه مبلغ فاشیسم . نازیها در آغاز آثارش را میان مردم تبلیغ نمودند ولی بعدا آنان را ممنوع کردند .علاقه فرانسویان به آثار یونگر به سبب آثار سوررئالیستی آغازین وی بود . در پایان عمر وی ، میتران رهبر آنزمان فرانسه همرا صدراعظم آلمان به دیدار او رفتند .

آخرین بروز رسانی ( ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ )
ادامه مطلب ...
شاعر جهانوطن پاسپورت نداشت
نویسنده علیشاه سلطانی   
۱۴ مرداد ۱۳۹۵
ناظم حکمت تداعی نام پنج روشنفکر ایرانی . مطالعه بیوگرافی ناظم حکمت راد ، شاعر و مبارز ترک ، خواننده را به پرسشهای آشنایی وامیدارد ؛ از جمله اینکه چرا تاکنون غالب آثار او به زبان فارسی ترجمه نشده اند ؟ آیا میتوان اورا یک توده ای ترک دانست ؟ چرا ترکیه به این شاعر جهانوطن پاسپورت نداد و از او سلب ملیت نمود ؟ زندگی پر فراز و نشیب ناظم حکمت مارا بیاد جامعه ، جنبش چپ ، سوسیال دمکراسی ، کمونیسم ، و تاریخ صد ساله اخیر ایران و ترکیه می اندازد .

آخرین بروز رسانی ( ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ )
ادامه مطلب ...
شاعر ناراضی ، سرگردان میان آنارشیسم و لیبرالیسم
نویسنده علیشاه سلطانی   
۱۴ مرداد ۱۳۹۵
ضد کمونیست ها بیوگرافی کوتاهی دارند . وولف بیرمن ، شاعر و ترانه سرای زمان حال آلمانی میگوید یک رابطه دیالکتیکی میان انتقاد سیاسی و زندگی شخصی وجود دارد ،و کسیکه خود را به خطر نیندازد ، زودتر کشته میشود ، بهترین تصمیم برشت ، کمونیست شدن او و بدترین تصمیم وی ، کمونیست ماندنش بود .
بیرمن ، شاعر،ترانه سرا، نویسنده ، خواننده و آهنگساز ، در سال 1936 میلادی در آلمان غربی بدنیا آمد . او در دانشگاه در رشته های اقتصاد سیاسی ، فلسفه ، و ریاضیات درس خوانده است . وی در نوجوانی عضو سازمان جوانان حزب کمونیست آلمان غربی بود .

آخرین بروز رسانی ( ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ )
ادامه مطلب ...
رئیس سازمان سیا، پشتیبانی از روحانی یا بوسه مرگ
نویسنده فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی   
۱۱ مرداد ۱۳۹۵
روز جمعه 29 ژوئیه 2016 میلادی، جان برنان رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی- آی- ا) در همایش امنیتی سالانه انستیتو اسپن به مدت یک ساعت سخنرانی کرد. برنان در سخنرانی خود در مورد ایران مطالب مهمی را بازگو کرد. و به این ترتیب سیاست جاری آمریکا در قبال ایران را یادآور شد و هم زمان پیام آمریکا را به طرف های مورد نظر؛ تندروها، میانه روها، اپوزیسیون ایران ، عربستان و اسرائیل رساند.
نکات کلیدی سخنان رئیس سازمان سیا در باره ایران به شرح زیر می باشند:

آخرین بروز رسانی ( ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ )
ادامه مطلب ...
چگونه پلیس کانادا یک معتاد سابق و همسرش را به عنوان تروریست های جهادی جا زد
نویسنده فرامرز دادرس، کار شناس اطلاعاتی   
۰۹ مرداد ۱۳۹۵
جان نوتال، چهل و یک ساله و همسرش آماندا کورودی، سی و سه ساله در یک عملیات چند ماهه  توسط ماًمورین امنیتی کانادا به جای دو جهادی که قصد داشتند با یک انفجار شمار بسیاری را در استان کلمبیای  بریتانیا به قتل برسانند معرفی شدند. در این عملیات فریبکارانه بیست و هشت سناریو از پیش ساخته در نظر گرفته شده بود.

آخرین بروز رسانی ( ۰۹ مرداد ۱۳۹۵ )
ادامه مطلب ...
گاف های خیلی گنده، بی بی سی
نویسنده فرهنگ ایران   
۲۷ تير ۱۳۹۵
مفسر بی بی سی هنوز فرق میان ترکی الفیصل و بندر بن سلطان را نمی داند! بی بی سی مانند همیشه شق القمر کرد و به راز صفحات محرمانه گزارش یازدهم سپتامبر در مورد عربستان سعودی پی برد. شخصی به نام حسین باستانی،  مفسر و طبق معمول بی بی سی، گویا همه فن حریف!  در برنامه ای زیر نام« چرا انتشار صفحات محرمانه گزارش ۱۱ سپتامبر عربستان را "تبرئه نکرد"؟ » در این برنامه گاف بزرگی داد و مانند همیشه اطلاعات نادرستی در اختیار بینندگان بنگاه خبر پراکنی بریتانیا قرار داد.
آخرین بروز رسانی ( ۲۷ تير ۱۳۹۵ )
ادامه مطلب ...
ماجرای مسجد شهر نیس فراموش نشود
نویسنده فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی   
۲۶ تير ۱۳۹۵
امروز داعش پذیرفت که یکی از سربازان خلافت اسلامی  فاجعه نیس را رقم زده است. داعش این بار از محمد سلمان الحويج بوهلال، با درجه سربازی نام برد، سربازی که با کمال میل به درخواست کشتار غربی ها از سوی فرماندهی داعش پاسخ مثبت داده است. در عملیات تروریستی گذشته در فرانسه اغلب تروریست ها درجه امیری یا همان درجه ژنرالی داعش را داشتند گویا کار به سربازان ساده رسیده است.

آخرین بروز رسانی ( ۲۶ تير ۱۳۹۵ )
ادامه مطلب ...
نادانی کشورهای عضو ناتو در دوران اوج گیری اسلام گرائی در جهان !
نویسنده ناصر مستشار، تحلیلگر سیاسی   
۲۲ تير ۱۳۹۵
"گورباچف: جنگ بعدی آخرین جنگ در جهان خواهد بود
میخائیل گورباچف رئیس جمهور سابق اتحاد جماهیر شوروی در مصاحبه با یک ایستگاه رادیویی تاکید کرد: اگر بحران در روابط بین‌المللی تشدید شود و این مساله در نهایت منجر به وقوع جنگ شود، این آخرین جنگ خواهد بود."
مقاطعی از تاریخ جهان بسیار تعیین کننده بوده اند!از آن جمله می توان شکست داریوش سوم در برابر اسکندر مقدونی و گشوده شدن کشورهای آسیائی به روی اروپائیان و گرویدن امپراتوری رم به مسیحیت که اروپا در چندین قرن به قلمرو رم شرقی و غربی تقسیم شد و سپس ظهور اسلام و شکست ایران و پیروزی ترکان عثمانی بر پایتخت تاریخی امپراتوری رم شرقی که اسلامبول و اینک استانبول نام گرفته است.
ادامه مطلب ...
شکسپیر مخالف دیکتاتوری تقوا و پرهیزکاری کلیسا
نویسنده علیشاه سلطانی   
۱۲ تير ۱۳۹۵
شکسپیر،شاعرونمایشنامه نویس انگلیسی، بین سالهای 1616-1564 میلادی در نزدیکی لندن در شهر کوچکی زندگی نمود . پدرش دباغ و چرمدوز بود که بعدها بدلیل باسواد بودن جزو انجمن شهر شد . او نه تنها شاعربرجسته ملی انگلیس بلکه ادیبی است جهانی در حد دانته ، گوته ، و سروانتس . وی هنرمندی است چون یک بندباز توانا در سیرک تاریخ ؛ که بین نیروهای حاکم آنزمان چون شاه و خان و کشیش و نوگرا موضع گیری نمود ؛ یکی را نقد کرد ، دیگری را تحسین و تشویق .

آخرین بروز رسانی ( ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ )
ادامه مطلب ...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

 
 

دریافت آگاهی نامه

نشانی ایمیل شما:  
دریافت آگاهی نامه بیرون رفتن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتشارات فرهنگ ایران
انتشارات فرهنگ ایران
گاهنامه فرهنگی
گاهنامه فرهنگی
گروه فرهنگ ایران
FaceBookFarhangiran
شاهنامه فردوسی
shahnameh
پرچم های ایران
Flag-Iran-2.jpg
پوشاک زنان ایرانی
جنگ ابزار های ارتش ایران
RSS های فرهنگ ایران
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Untitled Document
                              

Copyright © 2004, All rights reserved. Created by The Iranian cultural foundation
E-mail: webmaster[at]farhangiran.com